Analiza kolorystyczna jest to proces, który pozwala na określenie, w których kolorach dana uroda wygląda najlepiej. Pozwala na dobór zestawu kolorów, który najlepiej koresponduje z daną urodą i podkreśla jej atuty. Można próbować przeprowadzić ją samemu lub zgłosić się do kolorystki, która przeprowadzi ją w sposób profesjonalny.

Analiza kolorystyczna – podstawy

Analiza kolorystyczna w 4 typach urody wymagała określenia w pierwszej kolejności temperatury urody. Pozwalało to na zaklasyfikowanie danej osoby do typów chłodnych (lato, zima) lub ciepłych (wiosna, jesień).

Później rozważano kontrastowość urody. U wielu osób temperatura nie jest atrybutem, który wysuwa się na pierwszy plan i jest trudna do określenia. Ustalono więc, że każda uroda ma 3 atrybuty:

– odcień,

– walor

– i chromatyczność.

W zależności od tego, który z nich wysuwa się na pierwszy plan, ten decyduje o tym, jakie kolory będą tę urodę podkreślały. Każdą porę roku podzielono więc na 3 podtypy. Są to:

Jasna wiosna

Jasna wiosna to typ urody, dla której najważniejszą cechą jest, że jest ona jasna, w następnej kolejności, że jest ciepła i czysta. Jej typem siostrzanym jest jasne lato. Typem opozycyjnym zaś ciemna zima.

Czysta wiosna

Czysta wiosna to uroda, dla której najważniejszą cechą jest jej czystość, kontrastowość, później dopiero jasność i ciepło. Jej typem siostrzanym jest czysta zima, opozycyjnym zaś zgaszone lato.

Ciepła wiosna

Ciepła wiosna to typ urody, u którego na pierwszy plan wysuwa się temperatura urody, czyli jej ciepło. Można je dostrzec we włosach, oczach i skórze. Dopiero w dalszej kolejności widać, że jest ona jasna i czysta. Jej typem siostrzanym jest ciepła jesień a opozycyjnym chłodna zima.

Jasne lato

Jasne lato to typ urody skandynawskiej blondynki. Jasne lata są przede wszystkim jasne, następnie chłodne i zgaszone. Typem siostrzanym jest jasna wiosna a opozycyjnym ciemna jesień.

Chłodne lato

Chłodne lato to uroda gdzie atrybut temperatury jest najważniejszy. Chłodne lata są więc przede wszystkim chłodne, następnie zgaszone i jasne. Typem siostrzanym jest chłodna zima, opozycyjnym zaś ciepła jesień.

Zgaszone lato

Zgaszone lato to bardzo subtelny typ urody, u którego najważniejszym atrybutem urody jest zgaszenie, następnie dopiero chłód i jasność. Typem siostrzanym dla zgaszonego lata jest zgaszona jesień, opozycyjnym zaś czysta wiosna.

Zgaszona jesień

Zgaszona jesień jest typem urody przede wszystkim zgaszonym, ale ciepłym w porównaniu z jej letnim typem siostrzanym. Walor tej urody jest ciemny. Typem opozycyjnym czysta zima.

Ciepła jesień

Ciepła jesień to uroda przede wszystkim ciepła, ale również ciemna i lekko przygaszona. Jej typem siostrzanym jest ciepła wiosna, opozycyjnym zaś chłodne lato.

Ciemna jesień

Ciemna jesień jest w pierwszej kolejności ciemna. Następnie ciepła i zgaszona. Jej typem siostrzanym jest ciemna zima. Typem opozycyjnym dla ciemnej jesieni jest jasne lato.

Chłodna zima

Chłodna zima to typ urody, dla którego najważniejszym atrybutem urody jest temperatura. Te typy urody są więc przede wszystkim chłodne, następnie ciemne i czyste. Typem siostrzanym dla chłodnej zimy jest chłodne lato, opozycyjnym zaś ciepła wiosna.

Ciemna zima

Ciemna zima jest typem urody, dla którego ciemny walor jest najważniejszym atrybutem. W następnej kolejności bierzemy pod uwagę, że jest typ chłodny i czysty. Typem siostrzanym jest więc ciemna jesień, a opozycyjnym jasna wiosna.

Czysta zima

Czysta zima to uroda gdzie kontrast i czystość wysuwają się na pierwszy plan. W następnej kolejności znaczenie mają walor i temperatura. Typem siostrzanym jest czysta wiosna, opozycyjnym zaś zgaszona jesień.