Koloryści najczęściej oceniają urodę w systemie 12 pór roku. Wywodzi się on z prostego
systemu opartego o 4 podstawowe pory roku: wiosnę, lato, jesień i zimę. Każda pora roku – podobnie jak uroda określana tym mianem – ma swoje wyznaczniki. Zastanawiasz się, do którego typu urody należysz? Jeśli chcesz wiedzieć, jak określić swój typ kolorystyczny, ten artykuł pomoże Ci uzyskać odpowiedź na to pytanie!

Jak poznać typ urody WIOSNY?

Wiosna jako pora roku kojarzy nam się ze słońcem, cieplejszymi dniami i światłem, którego po zimie wreszcie jest coraz więcej. Wiosną wszystko budzi się do życia – kolory są świeże, jasne, nasycone i czyste. Osoby o wiosennych typach urody mają w twarzy dużo ciepła, często są to blondynki z piwnymi lub orzechowymi oczami o jasnej cerze z ciepłym brzoskwiniowym undertonem.

Zdarzają się wiosny, które mają niebieskie oczy, dlatego jeśli chcesz wiedzieć, jak prawidłowo określić typ urody, pomyśl o profesjonalnej analizie kolorystycznej.

typ urody – wiosna

LATO – jak rozpoznać ten typ urody?

Po wiośnie przychodzi lato. Słońce grzeje coraz mocniej, zieleń staje się spokojniejsza, ciemniejsza. Kolory lata są jakby wypalone słońcem, przygaszone. Lato kojarzy nam się z chłodną wodą i plażą. To czas, w którym kwitnie lawenda, niezapominajki czy szałwia.

jak określić swój typ kolorystyczny – 4 typy: lato

Letnie typy urody są chłodne, jasne i przygaszone. Nie ma w nich mocnych kontrastów, ale całe są jakby stonowane. Najczęściej są to blondynki lub szatynki, które określają swoje włosy jako „mysie” i chętnie farbują je na różne kolory. Chcą w ten sposób dodać sobie wyrazistości i zdecydowanego odcienia. Lata mają oczy chłodne: niebieskie, szare, czasami lekko ocieplone dodatkiem żółtych pigmentów wokół źrenicy.

Jesteś jesienią? Zobacz, jak rozpoznać swój typ kolorystyczny

Lato płynnie przechodzi w jesień. Zielenie stają się jakby zgniłe, liście przebarwiają się na czerwono, pomarańczowo, w krajobrazie widać dużo brązów i rudości. Jesień kojarzy się z kasztanami, kiszonymi ogórkami, jarzębiną. Kolory są ciepłe, ale już nie tak wyraźne i mocne jak na wiosnę.

Są zdecydowanie bardziej przygaszone i ciemniejsze. Jesienne typy urody to typowe Anie z Zielonego Wzgórza. Pamiętaj tylko, że nie tylko jesienie często mają brązowe włosy i zielone oczy. Co ważne, u kobiet, które mają ten typ urody cera jest ciepła, często łatwo opala się na kolor brązowy.

Jak poznać typ urody ZIMA?

Czwartą pora roku jest zima. Kojarzy nam się z bielą i czystością śniegu, na tle którego widzimy
czarne, pozbawione liści drzewa. Zieleń zimowa to zieleń świątecznej jodły czy świerku. Uroda
zimowa to uroda chłodna, czysta i ciemna. Typową przedstawicielką tej urody była baśniowa
królewna Śnieżka, która miała czarne włosy i niebieskie oczy a cerę jasną, jak płatek róży.

Nie jest to jedyna przedstawicielka tej pory roku. Zimy mają często ciemną, oliwkową karnację i ciemne brązowe oczy. Mają w sobie dużo chłodu, mocną oprawę oczu i dość ciemne włosy.

4 typy kolorystyczne w praktyce

Podział na 4 pory roku nie sprawdził się do końca. Wielu osób nie dało się w 100% zaklasyfikować
do konkretnego typu. Z tego względu, na podstawie tych czterech podstawowych pór roku opracowano system 12 typów urody. Artykuł na ten temat pojawi się niebawem.

Mam nadzieję, że wiesz już, jak rozpoznać typ urody wiosna, lato, jesień, zima. Jestem przekonana, że im chętniej i szczegółowiej zaczniesz przyglądać się tym podziałom, tym więcej praktycznych wskazówek wyciągniesz dla siebie.

Wiesz, jakim typem urody jesteś? Jeśli tak, daj znać w komentarzu i napisz, dlaczego tak właśnie uważasz 🙂 A jeśli masz wątpliwości, zapraszam do kontaktu!