Zastanawiasz się, jaki jest Twój typ sylwetki? To dobrze. Odpowiedź na to pytanie wiele Ci ułatwi. Jeśli chcesz dobierać idealne stylizacje, musisz nauczyć się jak najwięcej o swojej figurze. Pamiętaj jednak, że nie zawsze (na szczęście!) da się ją wpisać w określone schematy. Pokażę Ci, co możesz z tym zrobić. Z tego artykułu dowiesz się również, jak podkreślać atuty i ukrywać mankamenty. Dzięki tej wiedzy zaczniesz samodzielnie łamać zasady stylizacji swojej sylwetki. Szybciej niż myślisz, będziesz sięgać po fasony, które – na pierwszy rzut oka – wydawały Ci się trudne. 

Sylwetkowe ABC – 9 typów kobiecych sylwetek

Sylwetka kobieca i oko ludzkie lubią proporcje. Tak już mamy. Najprostszą definicją proporcjonalnej sylwetki jest stwierdzenie, iż jest to taki typ, którego ramiona i biodra są równe, a punkty ciężkości są równoważone przez punkty lekkości. Co to oznacza w praktyce?

Jak określić czy masz proporcjonalne ramiona i biodra?

  • #1 Stań przodem do lustra w bieliźnie lub nago i zrób sobie zdjęcie. Możesz poprosić kogoś o pomoc. Zmierz szerokość ramion, talii i bioder. Nie mierz obwodów! Obwody zależą od naszych krągłości, a także od tego, czy się nie garbisz.
  • #2 Poproś kogoś, by odrysował twoje kształty na dużym arkuszu papieru. Później dokonaj pomiaru. Pomiary góry i dołu nie muszą być równe co do centymetra!

Gdzie masz punkty lekkości i krągłości?

Punkty lekkości sprawiają, że sylwetka wydaje się optycznie lżejsza i szczuplejsza. Do punktów tych należą:

  • szczupłe nadgarstki,
  • kostki,
  • obojczyki,
  • szyja
  • i przede wszystkim wcięcie w talii.

Punkty krągłości to:

  • kobiece biodra,
  • pupa,
  • ramiona,
  • a także zaokrąglony brzuch i boczki;
  • u niektórych nogi, łydki lub uda.

Typ sylwetki X i S

Sylwetki X i S są to sylwetki proporcjonalne, które mają wyraźnie zarysowane wcięcie w talii. Potocznie określane są również jako klepsydry. Sylwetka S to ideał kobiecej sylwetki. Ma piękną talię, proporcjonalne piersi, krągłe biodra i pupę. Sylwetka S to klepsydra w małym rozmiarze 36-38.

Sylwetka X to również klepsydra, ale w większym rozmiarze, od 40 w górę. Zwykle ma większy lub średni biust, dosyć masywne uda oraz krągłe ramiona.

Proporcjonalne sylwetki I, E i H

Do sylwetek proporcjonalnych, czyli takich, które mają równe ramiona oraz biodra należą również sylwetki: I, E oraz H. Często określane są mianem prostokąta lub kolumny. Charakteryzują się one bardzo niewielkim wcięciem w talii lub całkowitym jego brakiem.

  • Sylwetka I jest sylwetką wysoką, powyżej 170 cm wzrostu. Jest to sylwetka bardzo szczupła, wręcz koścista, nieposiadająca kobiecych krągłości.
  • Sylwetka E to z kolei sylwetka niska, średnio do 160 cm wzrostu w małym rozmiarze (34-36). Sylwetki E mają mały biust i całe są drobne.
  • Spośród prostokątnych sylwetek najwięcej jest sylwetek H. Sylwetka ta może być zarówno szczupła, jak i w większym rozmiarze. Może mieć biust mały, średni lub duży. Zwykle sylwetka ta ma dość masywne uda, ale mniej krągłe ramiona niż sylwetka X.

Czy to już wszystkie typy sylwetek? Nie! Jest ich jeszcze kilka. Pozostałe nie należą już jednak do typów proporcjonalnych. Ze względu na to, że często mają rozbudowane poszczególne części ciała, wymagają odpowiedniego sposobu stylizowania. W końcu by wiedzieć, jak się ubrać, trzeba zacząć od podstaw. Modne stylizacje są dostępne dla każdego!

Kilka słów o gruszkach, czyli typ sylwetki A

Wśród sylwetek nieproporcjonalnych wyróżniamy m.in. sylwetkę A. Często nazywana jest gruszką lub trójkątem. Sylwetka A ma przepiękną i wąską talię i biodra szersze od ramion. Ma dość masywne uda, delikatne ramiona oraz mały, ale krągły biust.

Sylwetki Y i T

Sylwetki, które mają szersze ramiona niż biodra to Y oraz T. Są one określane jako trójkąty odwrócone.

  • Sylwetka Y ma duży biust, krągłe i szerokie ramiona. Talia może być mniej lub bardziej zarysowana. Sylwetki Y mają piękne, zgrabne nogi.
  • Podobna do sylwetki Y jest sylwetka T. Również ma szersze ramiona niż biodra, ale ramiona te są mniej krągłe, bardziej proste. Są to ramiona pływaczki. Jeśli więc nigdy nie trenowałaś pływania, ale wiele osób często Cię o to pyta, być może, Twój typ sylwetki to sylwetka T. Ciekawostka – ten typ może mieć dowolny wzrost i mały biust.

Zarówno sylwetka Y, jak i sylwetka T mają tendencję do tycia w okolicy brzucha.

Słodkie jabłko, czyli kilka słów o sylwetce typu O

Ostatnią sylwetką jest sylwetka O, nazywana również jabłkiem. Jest to sylwetka, w której dominuje brzuch. Nawet jeśli O jest w dość małym rozmiarze, to nie posiada wcięcia w talii, a brzuch jest najszerszym obszarem. Sylwetki O mają duży biust i szczupłe zgrabne nogi.

Typ sylwetki a modne stylizacje

Każda z nas chce pięknie wyglądać – świeżo, lekko i modnie. Gdy patrzymy na pierwsze strony gazet, widzimy kobiety, które są do siebie podobne. Mają długie nogi i świetne ubrania. Też chcemy tak wyglądać, ale nie mamy pojęcia, w jaki sposób przełożyć cudowne grafiki na szarą rzeczywistość. Jak się ubrać, gdy mamy sylwetkę T? Czy modne stylizacje w ogóle dotyczą kobiet spod znaku O, Y lub A? Oczywiście, że tak! Dlatego tak ważne jest, by wiedzieć, jakim typem sylwetki jesteś. Dzięki temu, z łatwością dopasujesz modne stylizacje do swojej figury.

Od czego zacząć?

Zwykle możemy ustalić główny typ budowy i ewentualnie cechy dodatkowe z innego typu. Każda z nas jest jedyna w swoim rodzaju. Na ostateczną stylizację wpływają również:

  • kształt twarzy,
  • długość i masywność szyi,
  • nasze kolana
  • i wzrost.

Wysoka sylwetka S będzie mogła stosować trochę inne rozwiązania stylizacyjne niż sylwetka S o niskim wzroście. Dlatego ustalenie typu sylwetki jest jedynie drogowskazem. Da Ci szansę na to, by w każdym outficie czuć się jak milion $. Najważniejsza jednak – jak zwykle – jest samoakceptacja. Jesteś piękna! Wiesz o tym?

PS O tym, jak się ubrać, dowiesz się z mojego bloga. Poznaj swój typ sylwetki – test, który przygotowałam, ułatwi Ci sprawę. Koniecznie daj mi znać, jakim typem jesteś.

Ściskam Cię mocno!